Bitcoin Alım Satımı dediğimizde, dijital bir pazardan bahsetmiş oluruz.  Bu pazarlar, yatırımcıların çeşitli altcoin’ler ve resmi para birimlerini kullanarak Bitcoin alıp satabildiği alanlardır. Bitcoin alım satım platformlarına online olarak erişilebilir. Bu platformların temel görevi, söz konusu kripto paranın satıcıları ve alıcıları arasında aracılık yapmaktır. Bitcoin’i ifade ederken XBT ya da BTC kısaltmaları kullanılır.

Bitcoin Alım Satımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Daha önce belirttiğimiz gibi, bitcoin kripto para biriminin alım satımı, satıcı ve alıcı arasındaki işlemlere aracılık edilmesidir. Bu aynı zamanda alanlar ve üretenler arasındaki ilişkiyi belirten bir kripto para terimidir.
  • Eğer kripto parasını takas etmek isteyen biri varsa, bitcoin bu kişinin dönüşüm ücreti için gerekli parayı ödemesini gerektirir. Bu, çeşitli alanlarda istediğiniz miktarda parayı takas edebildiğiniz kurumsal bankaların işleyişine benzer bir durumdur.
  • Bitcoin alım satımı da komisyonculuğa benzer. Yani havale, para transferi ve başka pek çok para yatırma yöntemi vasıtasıyla istediğiniz miktarda parayı alım satım sitelerine yatırabilirsiniz. Öte yandan aldığınız hizmet karşılığında size hizmeti sunan kuruma ek bir ödeme yapmanız gerekecektir.
  • Hem satışlar hem de alımlar, bir satıcının karşısında bir alıcının sınırlı alım emri verdiği komisyon sistemlerine benzer şekilde, her zaman emir sistemine bağlı olacaktır. Daha sonra satıcı veya üretici, satılan kripto paranın karşılığını elinde bulundurduğunda, emir yerine getirilecektir. 

Bitcoin Alım Satımının Detayları

Bitcoin alım satım siteleri, alıcılar için satıcılar bulan platformlar şeklindedir. Bu, yatırımcıların bitcoin almak mı yoksa satmak mı istediklerine karar verebildikleri, geleneksel borsa sistemine benzer şekilde çalışır. Bu sınırlı emir veya piyasa emri verilerek gerçekleştirilebilir. Piyasa emrini seçtiğinizde yatırımcı, kripto paraların yine piyasada belirli olan uygun değişim oranıyla takas edilmesi için alım satım platformuna yetki vermiş olur.

Tokens.net Bitcoin yorum

Ancak sınırlı emir vermeyi seçerseniz, yatırımcı size talep ettiğiniz tutara eşit veya bu tutarı aşan olası takas işlemleri için mevcut fiyatları sunacaktır. Bu durum her zaman bitcoin satmak mı yoksa almak mı istediğinize bağlıdır.

Bitcoin Chart | Viendo la cotización del bitcoin | Fabian ...

Farklı alım siteleri kullanabileceğiniz farklı ödeme yöntemleri sunar. Bu yöntemler arasında hediye kartları, posta havalesi, ödeme emri, banka veya kredi kartı, banka havalesi ve hatta telehavale bulunmaktadır. Yatırımcı hesabından belirli bir miktarda para çekmek isterse, yine farklı seçenekler kullanabilir. Bu seçenekler arasındaysa kredi kartı transferi, banka havalesi, nakit, çek, PayPal transferi ve virman bulunmaktadır.