Yeni Başlayanlar İçin Dogecoin Madenciliği

Dünyanın başarılı mime kripto birimi olan Dogecoin, muhtemelen şimdiye kadar çoktan ilginizi çekmiştir. 

Sosyal medya platformunda bir şaka ürünü olarak başlayan Doge coin, eğlenceli yönünü koruyarak dünyanın en fazla tercih edilen kripto para birimi haline geldi. 

Japon Shiba Inu logolu bu altcoin sadece bir yatırım varlığı olmayıp, aynı zamanda kendi aralarında bir para birimi olarak kullanan çok geniş bir sosyal ağ topluluğuna sahiptir.

Blok zinciri adı verilen bir ağ platformunda Dogecoin bloğunu belirleme ve ardından onaylatarak bu blok zincirinin kayıt defterine ekleme prosedürüne Dogecoin madenciliği denir. Madenciler yeni işlemlerin benzersiz olup olmadığını kontrol eder, ardından blok veya blokları onaylar.

Yeni blok veya bloklar doğrulanmak adına Dogecoin ağına gönderilir ve bu burada matematiksel denklemlerini ilk çözen madenci ödüllendirilir. Madenci veya madenci grubu gerçek para karşılığı olan Doge coin kripto para birimi ile ödüllendirilir. Ardından blok veya bloklar blok zincirine eklenir. 

Doge coin madenciliği yapabilmek için yüksek seviyede bilgisayar işlem gücüne ihtiyacınız var, bu güce hash denir. Madenciler sürekli bir rekabet içindedirler, ne kadar daha yüksek seviyede hash gücüne sahipseniz, bir sonraki bloğu ilk çözenlerden biri olmanızın oranı o derece artırmış olursunuz.

Dogecoin madenciliği yapmayı planlıyorsanız, iyi bir donanıma ve yazılımına sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Buna ek olarak güç kaynağınız sabit ve istikrarlı olmalıdır. 

Madencilik işinizi bireysel veya diğer madencilerle beraber bir topluluk platformunda yapabilirsiniz, bunun dışında bulut hizmetleri sunan ve ekipmanlarını kiralayan insanlarda mevcut.

Bireysel madencilik yapmak yeni başlayanlar için zor olabilir, sadece kendi ürettiğiniz hash gücüne sahip olursunuz. Tek başına blok kazırsınız, dolayısı ile ödül alabilmek için zamana ve sabra ihtiyacınız olacak. Bireysel madenciliği iyi tarafı ise bir bloğu onayladıktan ve ödülü aldıktan sonra, bu ödülü başka madenciler ile paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Havuz veya birlik madenciliği yeni başlayanlar için en iyi seçimdir, bilgisayarınıza yatırım yaptıktan sonra düzenli bir faaliyet göstermek ve daha fazla Doge coin elde etmek isteyenler için havuz madenciliği muhtemelen en iyi seçenektir. Birlik olarak madencilik yapmanın temel amacı hash gücünüzü birleştirmektir, bu sayede daha fazla blok kazınır ve dolayısı ile daha fazla ödül alınır. Başarılı bir madencilik sürecinden sonra kazanılan ödüller madencilerin katkısı oranında bölüştürülür. 

Bulut madenciliği ise donanıma yatırım yapmak istemeyen bireyler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bunun yerine hash gücü kiralayarak madencilik yaparlar ve bu hash gücü için belirli bir ödeme yaparlar. 

Bu eğlenceli altcoinler için madencilik yapmak, doğru bir seçimle oldukça karlı olabilmektedir.